آذر ۱, ۱۳۹۹, 0نظر

معرفی نرم افزارهای گرافیکی برای انجام پروژه های زمین شناسی

نرم‌­افزار­های گرافیکی در دو دسته Vector و Bitmap تقسیم می­شوند نرم­‌افزار­های Vector  برای طراحی از معادلات و محاسبات ریاضی استفاده می­کنند در نتیجه دقت بسیار بالایی دارند ولی نرم­افزار­های Bitmap بر اساس کوچک­ترین نقاط تصویر (پیکس) طراحی را انجام می­دهند.

از جمله نرم‌­افزارهای Vector می­توان به کورل دراو، اتوکد، ایلاستریتور و فلش و هر نوع نرم­افزاری که در زمینه طراحی درگیر و با معادله سرکار دارد اشاره کرد. از جمله نرم افزارهای Bitmap می­توان به فتوشاپ اشاره کرد که دارای حجم فایل­های زیادی بخاطر پیکس­های بالای آن که ذخیره می­شوند، اشاره کرد.

نرم­افزار کورل دراو جزء قوی­ترین و کار آمدترین نرم­افزار­های گرافیکی برداری هست که با داشتن محیطی بسیار کاربردی توسط یک شرکت کانادایی ارائه و خروجی آن به صورت معادلات و فرمول­های ریاضی که جایگاه آن مشخص است برنامه­ریزی شده­است.

طی چندین سال اخیر دو نرم­افزار کورل دراو و ایلستریتور مورد توجه زمین شناسان قرار گرفته است؛ این دو نرم­افزار بخاطر ابزارهای بسیار متنوع و گسترده، حجم خروجی بسیار کم، دقت بسیار بالا و همچنین کیفیتی که در رسم و طراحی انواع اشکال، جداول و … دارد دانشجویان و همچنین اساتید دانشگاهی زمین شناسی و شرکت های نفتی برای ترسیم طرح ها و پروژه های خود استفاده نموده و بخشی از پایه و اساس کار خود را به این دو نرم­افزار وابسته می دانند.

زمین شناسان بعد از انجام عملیات صحرایی و برداشت های مور نیاز خود نظیر لیتولوژی، ضخامت، رنگ، بافت و دانه بندی لایه ها و اثرات و شواهد که در سر زمین با چشم مشاهده می کنند؛ به تهیه و ترسیم ستون چینه شناسی پایه ای بر روی کاغذ شروع می کنند. بعد از رسم اولیه و پایان عملیات صحرایی خود با استفاده از نرم افزارهای تخصصی خود از جمله کورل دراو و ایلستریتور و … اطالاعات جمع آوری شده با کمک نرم افزار های موجود خود به رسم ستون های چینه شناسی استاندارد می پردازند.

در چینه­شناسی زیستی، چینه­ها بر اساس محتویات دیرینه­شناسی خود طبقه بندی و تعیین سن می گردند. آثار و شواهد فسیلی (جانوری و گیاهی) حاکی از تغییرات مداوم تکاملی موجودات در طی زمان­های مختلف زمین شناسی است. تمامی تغییرات رخ داده در موجودات ناشی از تکامل نبوده؛ بلکه تأثیر شرایط محیطی نیز در تنوع م.جودات اهمیت داشته است.

برای تقسیم بندی چینه­ها به واحدهای مختلف زیست­چینه­ای، از فسیل­های راهنما استفاده می­کنند. ویژگی این نوع فسیل­ها می­توان به کوتاهی مدت زمان زندگی، گسترش جغرافیایی وسیع، سرعت وسیع تحول و تکامل، فراوانی در رسوبات و امکان تشخیص ساده آن­ها اشاره کرد.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.