آذر ۲۴, ۱۳۹۹, 0نظر

رسم ستون بیواستراتیگرافی | نحوه رسم ستون بیواستراتیگرافی و سفارش انجام آن

در این یاداشت در مورد رسم ستون بیواستراتیگرافی توضیحاتی را ارائه می دهیم.

نحوه رسم ستون بیواستراتیگرافی

برای ترسیم ستون بیواستراتیگرافی؛ مشخصات ظاهری فسیل از قبیل: شکل و اندازه و فراوانی که در اصطلاح علمی مورفومتری گویند در این ستون لحاظ می­شود و باعث تقسیم­‌بندی کل ستون سنگی به واحد­های اصلی طبقه­‌بندی زیست چینه­‌نگاری تحت عنوان بیوزون می­شود که بر اساس یک تاکسون، تلفیقی از تاکسون­ها، فراوانی نسبی، خصوصیات ریخت شناسی معین، و یا تغییر در هر یک از دیگر خصوصیات مرتبط با محتوا و پراکندگی سنگواره­ای موجود در چینه­‌ها، این بیوزون­ها تقسیم‌­بندی می­شوند؛ که در ترسیم این نوع ستون­‌های بیواستراتیگرافی در صورت وجود هر کدام از این اطلاعات و خصوصیات لحاظ می­شود.

 

در چینه­‌شناسی زیستی، چینه­‌ها بر اساس محتویات دیرینه‌­شناسی خود طبقه بندی و تعیین سن می گردند. آثار و شواهد فسیلی (جانوری و گیاهی) حاکی از تغییرات مداوم تکاملی موجودات در طی زمان­های مختلف زمین شناسی است. تمامی تغییرات رخ داده در موجودات ناشی از تکامل نبوده؛ بلکه تأثیر شرایط محیطی نیز در تنوع م.جودات اهمیت داشته است.

برای تقسیم بندی چینه­‌ها به واحدهای مختلف زیست­‌چینه­‌ای، از فسیل­‌های راهنما استفاده می­کنند. ویژگی این نوع فسیل­‌ها می­توان به کوتاهی مدت زمان زندگی، گسترش جغرافیایی وسیع، سرعت وسیع تحول و تکامل، فراوانی در رسوبات و امکان تشخیص ساده آن­ها اشاره کرد.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.